Komentáře meteorologického konzultanta ČOT aktualizováno: 27.8.2004, 18:08:49
27.8.2004
I v pátek bude v Aténách pěkně a teplo. Teploty budou podobné jako ve čtvrtek, maxima nejčastěji mezi 32 a 35°C. Vedro bude zpříjemňovat mírný vítr, který bude foukat po většinu dne od jihozápadu rychlostí kolem 5 m/s, odpoledne místy trochu silněji. Přes den bude obloha většinou skoro jasná, trochu více oblačnosti by mělo přijít až k večeru a spíše na severu.
V noci na sobotu bude zesilovat severozápadní vítr. Zvláště na severu a severovýchodě se k ránu budou vyskytovat i nárazy kolem 10 m/s. Sobotní ráno bude poměrně chladné. Teploty klesnou asi k 21°C a k tomu bude ještě foukat SZ vítr. Na kanále v Schinias bude jeho síla kolem 7 m/s! Přes den se bude vítr postupně utišovat. V neděli by již mělo foukat pouze mírně.
Jinak bude o víkendu převážně slunečno s nejvyššími denními teplotami kolem 30°C.
Večerní aktualizace předpovědi na další dny:
Vítr dorazil trochu dříve a ve větší síle, než předpokládaly všechny dostupné modely.
Na západním pobřeží byl v pátek odpoledne zaznamenán severozápadní vítr o průměrné síle 15 m/s! Nyní se zdá, že vítr bude nejsilnější kolem půlnoci, avšak i celé sobotní dopoledne by mělo ještě dost foukat - asi kolem 8 m/s a v nárazech až 15 m/s!
V neděli už by se měl vítr vrátit do normálu.
26.8.2004
Ve čtvrtek bude v Aténách opět pěkně. Obloha bude jasná, maximální denní teploty vystoupí většinou na 31 - 35°C. Vítr se čeká již jen mírný, nejčastěji mezi 3 a 5 m/s. Dnes trochu neobvykle zesílí až k večeru jihozápadní vítr na hodnoty asi kolem 5 m/s.
Páteční počasí bude velmi podobné jako ve čtvrtek.
V noci na sobotu by měl opět začít zesilovat severní vítr. Ten by měl vydržet poměrně silný, asi kolem 7 m/s, i v sobotu dopoledne, a to hlavně na východě. Díky tomu teploty mírně klesnou. Obloha však zůstane až do konce týdne převážně slunečná.
25.8.2004
Středa bude v Aténách slunečná, avšak stále ještě poměrně větrná. Nejvyšší denní teploty jsou dnes očekávány v rozmezí 29 - 33°C, převážně severní vítr bude mít sílu mezi 5 a 7 m/s. Silnější nárazy větru by se dnes měly vyskytovat pouze výjimečně a to hlavně na obvyklých problematických místech pro tento severní vítr (například na východním pobřeží).
Ve čtvrtek severní vítr konečně zeslábne. Přes den se otočí a trochu silněji by mělo foukat až k večeru od jihu - kolem 5 m/s. Jinak bude pěkně, převážně jasno a teploty budou asi o 2 stupně vyšší než ve středu.
I v pátek by mělo být podobně. V sobotu by se mohl ozvat opět severní vítr.
24.8.2004
I v úterý bude na Aténami podobně větrno jako v pondělí. Vítr bude foukat po celý den ze severu rychlostí mezi 5 a 9 m/s. Místy se mohou ještě vyskytovat i nárazy mezi 10 a 15 m/s. A to zvláště v lokalitách, které nejsou ze severní strany kryté horami. Obloha bude převážně skoro jasná a maximální denní teploty vystoupí na příjemných 28 - 30°C.
Ve středu vítr nepatrně zeslábne (5 - 7 m/s) a teploty budou asi o 2 stupně vyšší než v úterý.
Ve čtvrtek a v pátek by již mělo foukat jen mírně, většinou do 5 m/s a maximální teploty se dostanou na hodnoty kolem 34°C.
23.8.2004
Počasí v oblasti Atén bude v první půlce tohoto týdne velmi ovlivňovat silný, převážně severní vítr. V pondělí a v úterý by jeho síla měla být kolem 8 m/s, v nárazech a zvláště na východě i více než 15 m/s! Nejvyšší denní teploty vystoupí na 29 - 32°C. V pondělí bude obloha většinou jasná, v úterý spíše polojasná až oblačná. Srážky se nečekají.
Od středy by se měl vítr trochu uklidňovat a teploty půjdou mírně nahoru.
22.8.2004
V neděli bude nad Aténami vrcholit velmi teplé počasí. Mělo by být podobně jako v sobotu. Maximální denní teploty budou dosahovat hodnot 34 - 38°C! Vítr je očekáván jen mírný, většinou jihozápadní kolem 4 m/s. Odpolední jižní vítr na moři dnes asi nebude moc silný - do 5 m/s. Již večer a v noci na pondělí totiž do oblasti Atén dorazí výrazné severní proudění.
Pondělní ráno bude dost větrné. Na východě je očekávána průměrná rychlost větru kolem 10 m/s! Obloha zůstane převážně slunečná, nejvyšší teploty však klesnou na přijatelných 29 - 33°C. Nejdůležitějším faktorem na vnímání počasí ale bude vítr. Měl by foukat až do čtvrtku, nejčastěji od severu rychlostí kolem 8 m/s, na východě však výrazně více. V nárazech až kolem 15 m/s.
21.8.2004
Sobota a neděle budou pravděpodobně nejteplejšími dny aténské olympiády. Na většině sportovišť vystoupí nejvyšší denní teploty nad 35°C, místy však mohou maxima dosahovat až 38°C. Vítr bude foukat v sobotu jen slabý, do 4 m/s. Trochu by měl zesílit až odpolední jižní vítr. Po 15.hodině je očekávána na moři a na východě rychlost větru kolem 5 m/s.
V neděli by měl horké počasí trochu zmírňovat vítr. Ráno bude foukat od severu a hlavně na východě by mohl být vítr poměrně silný, asi kolem 6 m/s.
Od pondělí se ochladí asi o 5°C a hlavně bude dost větrno. Vítr půjde převážně od severu a stále se zdá, že na východě by mohl dosahovat hodnot kolem 10 m/s! Utišení větru by mělo nastat až v druhé půlce týdne.
20.8.2004
I v pátek bude v Aténách velmi teplo. Obloha bude jasná a maximální teploty se vyšplhají na 32 - 35°C. Vítr bude foukat většinou jen kolem 4 m/s. Trochu silnější bude na východním pobřeží a na moři. Tam by měl přijít kolem poledne obvyklý vítr od jihu o síle kolem 6 m/s.
O víkendu bude podobně. Jen teploty budou ještě asi o 1 - 2 stupně vyšší.
V neděli ráno se zvláště na východě ozve severní vítr. Na kanále v Schinias se očekává průměrná síla větru v neděli dopoledne kolem 7 m/s.
Velmi pravděpodobně však nastane změna od pondělí. Sice bude dále převážně slunečno a poměrně teplo, avšak začne foukat silný severní vítr. Na východě bude jeho průměrná rychlost asi větší než 10 m/s. Větrné počasí by podle dnešních předpokladů mělo trvat nad Aténami po většinu příštího týdne.
19.8.2004
Čtvrtek bude v Aténách slunečný a nejvyšší denní teploty dosáhnou opět hodnot mezi 31 a 34°C. Vedro bude zmírňovat mírný, zpočátku severní vítr, který se po poledni otočí a půjde zase spíše od jihu. Síla větru se čeká na většině území Atén do 5 m/s.
V dalších dnech nad Aténami vydrží pěkné počasí. Nejtepleji bude o víkendu. To by teplotní maxima měla dosahovat hodnot až kolem 35°C! A vítr moc chladit nebude. Měl by být jen mírný, většinou do 5 m/s.
Změna se rýsuje od pondělí. Vypadá to, že se mírně ochladí, a že na obloze bude více oblačnosti, ale hlavně by měl začít fučet opět silný severní vítr.
18.8.2004
Ve středu bude v Aténách krásné typické letní počasí. Vítr se již uklidní. Trochu silněji, asi kolem 5 m/s bude foukat na východě. Odpoledne se vítr stočí k jihu. To by se mělo projevit nejvíce na moři. Maximální teploty budou dosahovat hodnot mezi 30 a 34°C. Obloha bude převážně jasná.
Teplé slunečné počasí bude v Aténách trvat i v dalších dnech. Teploty půjdou ještě trochu nahoru. Od čtvrtečního odpoledne by měl opět zesilovat severní vítr, a to hlavně na východě. Ale snad by nemělo foukat více než 7 m/s. Dnešní modely udávají nižší hodnoty než tomu bylo v minulých dnech.
17.8.2004
Pro úterý stále platí předpověď, že bude převážně skoro jasno a nejvyšší denní teploty budou dosahovat hodnot 28 - 31°C.
Vítr nepatrně zeslábne na průměrné hodnoty mezi 5 a 9 m/s. V nárazech a zvláště na východě však bude vítr ještě silnější (do 12 m/s). Obloha bude převážně jasná a slunečné počasí by mělo nad Aténami vydržet minimálně do konce tohoto týdne.
Ve středu si dá vítr na chvíli pauzu (3 - 5 m/s), avšak ve čtvrtek přes den začne vítr od severu asi opět zesilovat. Ale pravděpodobně by neměl dosahovat takové síly jako tomu bylo v pondělí (do 9 m/s).
Teploty by koncem týdne měly jít postupně nahoru. Nedělní maxima se očekávají až kolem 35°C, ale horko by měl zmírňovat stále poměrně silný severní vítr.
16.8.2004
Pondělí bude extrémně větrné. Vítr bude ještě daleko silnější než v neděli. Jeho průměrná rychlost bude nejčastěji v rozmezí 7 - 11 m/s, avšak hlavně na východě a na moři se vyskytnou nárazy přesahující 20 m/s! Obloha bude převážně oblačná a na většině území v oblasti Atén se vyskytnou bouřky nebo přeháňky. Teploty dosáhnou maximálních hodnot jen 26 - 28°C.
Ani v úterý nepřijde výraznější změna. Vítr však přeci jen trochu poleví, většinou na hodnoty kolem 6 m/s, avšak na východě a zvláště v ranních a dopoledních hodinách zůstane vítr silný kolem 9 m/s. Odpoledne by se měl severozápadní vítr trochu utišovat. Bouřky se mohou vyskytnout i v úterý, zvláště dále od moře a spíše na východě. Teploty zůstanou podobné jako v pondělí a obloha bude většinou skoro jasná.
V dalších dnech bude převážně slunečno. Maximální teploty by měly dosahovat hodnot kolem 30°C. Vítr by se měl přechodně utišit ve středu, ale od čtvrtku by mělo být opět větrno, zvláště na východě.
Večerní aktualizace předpovědi na další dny:
V úterý bude převážně skoro jasno a nejvyšší denní teploty budou dosahovat hodnot 28 - 31°C. Bouřky již nehrozí.
Vítr bude trochu slabší než v pondělí, stále však bude mít na charakter počasí největší vliv. Na většině míst bude jeho průměrná rychlost kolem 6 m/s, v nárazech dosáhne síly kolem 10 m/s. Na náchylných místech pro výskyt severního větru (např. východní pobřeží - Schinias, či na otevřeném moři) bude průměrná rychlost větru dosahovat hodnot kolem 9 m/s a v nárazech 15 m/s. K večeru by se měl vítr trochu uklidnit.
Ve středu by již mělo foukat výrazně méně. Jen 3 - 6 m/s. Avšak od čtvrtku to stále vypadá na návrat silného severního větru. Podle dnešních meteorologických modelů by mělo být v pátek podobně větrno jako v pondělí. To se však ještě může změnit. Přece jen to jsou ještě 4 dny... Maximální teploty by od středy měly opět překračovat 30 stupňovou hranici.
15.8.2004
Změna počasí dorazila. Kolem 9.hodiny aténského času fouká na východním pobřeží severní vítr již o rychlosti kolem 10 m/s. Vítr postupně ještě zesílí a nejvíce by mělo foukat v pondělí kolem poledne. Teploty se v neděli budou pohybovat kolem 30°C, v pondělí bude trochu chladněji. Kolem poledne by se obloha měla zatáhnout a místy se vyskytnou bouřky. K večeru už by se však opět mělo vyjasňovat.
Dnešní modely naznačují, že by větrné počasí mělo ve středu přechodně skončit. Zatím se nechystají ani žádná extrémní vedra.
14.8.2004
Sobota bude v Aténách nejteplejším dnem tohoto týdne. Obloha bude po celý den jasná a teploty se vyšplhají až na 33 - 37°C. Opět platí, že snesitelnější počasí bude u moře, kde bude trochu chladněji a kde se bude i více projevovat vítr. Foukat by mělo převážně od jihu. Vítr bude přes den mírně zesilovat až na hodnoty kolem 6 m/s.
Během neděle se počasí v Aténách výrazně změní! Již od rána začne foukat severní vítr, který by měl postupně zesilovat až na hodnoty kolem 10 m/s. Obloha se bude přes den postupně zatahovat a místy se pravděpodobně vyskytnou přeháňky a bouřky. Maximální teploty v neděli by měly být asi o 5°C nižší než v sobotu.
I v pondělí a v úterý by mělo větrné počasí pokračovat, avšak počasí bude již více slunečné.
Večerní aktualizace předpovědi na další dny:
V neděli se budou v Aténách tvořit bouřky místy již v poledních hodinách, zvláště na severovýchodě. Potom ještě zesílí severní proudění. Zvláště na východním pobřeží (Schinias) bude foukat vítr o síle kolem 10 m/s, v nárazech ještě více. Větrné počasí by mělo trvat minimálně až do středy a silněji bude foukat stále na východě.
Nejchladněji bude v pondělí. To by teploty neměly překročit 30°C. V dalších dnech by již mělo být opět převážně slunečno.
13.8.2004
V Aténách se nyní očekávají dva velmi teplé dny. V pátek budou teploty dosahovat maximálních hodnot nejčastěji 32 - 36°C. Tepleji bude dále od moře. V sobotu bude ještě asi o stupeň tepleji. Obloha by měla být po oba dny převážně jasná. Vítr by měl vanout převážně od jihu, ale nebude moc silný, většinou do 4 m/s. Trochu silnější bude v odpoledních hodinách na moři. V sobotu by měl jižní vítr během dne zesilovat více.
V neděli přijde změna. Skončí velká vedra. Teploty by měly klesnout asi o 5°C a hlavně začne foukat silný severní vítr. V oblasti Schinias by mohly průměrné hodnoty síly větru dosahovat i hodnot kolem 10 m/s !!! Přes den bude na obloze přibývat oblačnost a nelze vyloučit ani slabou přeháňku. I na začátku příštího týdne by mělo větrné počasí setrvávat. Vítr by měl ale přece jen trochu slábnout a teploty půjdou opět zvolna vzhůru.
12.8.2004
I ve čtvrtek bude v Aténách převládat většinou skoro jasné počasí s maximálními teplotami 31 - 34°C. Vítr bude trochu slabší než ve středu, většinou kolem 4 m/s a měl by jít zpočátku od severu, ale odpoledne se otočí spíše na jihozápadní směr. Směr větru je však závislý spíše na poloze konkrétní lokality. Například na moři fouká odpoledne při stávajícím standardním počasí vítr od jihu. Dnes by měl zesilovat na hodnoty kolem 6 m/s. Ve vnitrozemí poloostrova a na východním pobřeží fouká za normální situace spíše od východu.
V pátek by mělo být podobně jako ve čtvrtek. Možná nepatrně tepleji a odpolední jižní vítr bude asi trochu silnější.
V sobotu bude nejtepleji, kolem 35°C a od neděle pravděpodobně přijde změna, která by se měla projevovat nejvíce silným severním až severovýchodním větrem s teplotami "jen" kolem 30°C.
11.8.2004
Středa bude v Aténách opět slunečná. Čeká se jasná až skoro jasná obloha. Nejvyšší teploty 31 - 33°C.
Mělo by poměrně dost foukat - kolem 6 m/s, tedy zatím nejvíce za poslední týden. Vítr půjde od severu a silnější bude na obvyklých větrných místech - Schinias, moře...
Ve čtvrtek bude podobně. Akorát vítr trochu zeslábne. V dalších dnech se pravděpodobně bude proudění stáčet na jihozápadní. Do neděle by mělo vydržet standardní počasí, avšak v příštím týdnu by mohl výrazněji zlobit vítr. Dnešní výsledky z meteorologických modelů ukazují i hodnoty přes 10 m/s. Zato se však nečekají ani žádná extrémní vedra. K těmto údajům je třeba ještě přistupovat s určitou rezervou, avšak ta pravděpodobnost tu je a je rozhodně větší než 50%.
10.8.2004
Od úterý by se již počasí nad Aténami mělo ustálit. Bouřky se budou vyskytovat už jen v severních částech Řecka. Bude převážně jasno, v odpoledních hodinách skoro jasno. Maximální teploty se budou blížit ke 35°C. Trochu chladněji bude na východním pobřeží. Podobně by mělo být i ve středu.
Vítr bude v úterý foukat převážně ze severozápadu nejčastěji rychlostí 4 - 6 m/s. Na moři bude vítr poněkud zesilovat (do 8 m/s). Ve středu by mělo foukat ještě o 1 - 2 m/s silněji a závěrem týdne vítr možná zesílí ještě více.
9.8.2004
V pondělí i v úterý se budou nad Aténami v odpoledních hodinách opět tvořit bouřky. Pravděpodobnost jejich výskytu je poměrně vysoká a to hlavně v pondělí. Jinak obloha bude převážně skoro jasná a místní bouřky budou spíše krátkodobou záležitostí. Nejvyšší denní teploty v pondělí i v úterý by se měly pohybovat mezi 30 a 34°C. Vítr v ponděí bude jen slabý, převážně ze severu do rychlosti 4 m/s. V úterý by mělo foukat trochu více, tedy asi do 6 m/s.
8.8.2004
Neděle by měla být nejteplejším dnem tohoto týdne. Maximální teploty se očekávají 32 - 37°C. Tepleji bude ve vnitrozemí, chladněji na pobřeží moře. V posledních dnech dosahují teplotní maxima na východním pobřeží poloostrova většinou asi o 5°C menších hodnot než v olympijské vesnici, která leží dále od moře.
Obloha bude většinou jasná nebo skoro jasná. Bouřky již nehrozí. Vítr by neměl přesahovat hodnotu 6 m/s. I na začátku dalšího týdne by mělo zůstat počasí podobné jako je nyní.
7.8.2004
O víkendu se v oblasti Atén očekává převážně pěkné počasí. Po ránu bude obloha jasná, později se místy bude tvořit bouřková oblačnost, avšak pravděpodobnost bouřky je minimální a opět by měly zůstat spíše severněji od Atén. Teplotní maxima budou dosahovat hodnot nejčastěji kolem 34°C. Podobné počasí by mělo vydržet i v následujících dnech. Od něděle by však měl zesílit obvyklý severní vítr, takže pozor v problematických oblastech jako je např. kanál v Schinias...
6.8.2004
Po včerejším intenzivním odpoledním dešti, který pěkně vyplavil olympijskou vesnici, by se již dnes mělo aténské počasí vrátit do normálu. Bude však velmi teplo. Dále od moře se očekávají teplotní maxima až kolem 36°C. Odpoledne by se mohlo ukázat na obloze trochu mraků, ale pršet by nemělo. Bouřky by dnes měly zůstat severně od Atén. Podobné počasí je očekáváno i na víkend. I vítr by měl foukat normálně, tedy maximálně asi do 7 m/s.
Zatím jsou pozorovány velké rozdíly v počasí v různých aténských lokalitách (východní, západní pobřeží, olympijská vesnice...). U moře je počasí snesitelnější, je tam trošku chladněji a převážně pofukuje vítr.
5.8.2004
Počasí v Aténách je nyní poměrně teplé avšak nestabilní. Ve středu dokonce místy i výrazně zapršelo. Podobně by mělo být i ve čtvrtek. Zpočátku slunečno, avšak přes den bude oblačnost přibývat a místy se mohou vyskytnout přeháňky nebo bouřky. Teplotní maxima se očekávají kolem 32°C.
4.8.2004
Ve středu i ve čtvrtek by denní teplotní maxima v oblasti Atén měly dosáhnout hodnot 33 - 36°C. V odpoledních hodinách bude přibývat oblačnost a nelze vyloučit ani slabé místní bouřky.
2.8.2004
V Aténách stále panuje ustálené letní počasí a změny se nechystají ani v tomto týdnu.
Jen pro zajívavost. Poslední srážky byly zaznamenány 15.7. a další déšť zatím nehrozí. V posledních 14 dnech je průměrná délka slunečního svitu 12 hodin, což znamená, že je obloha stále převážně bez mráčků. V uplynulém týdnu se maximální denní teploty udržovaly kolem přijatelných 32°C. Dále od moře je teplota trochu vyšší. Žádné teplotní ani větrné extrémy v Aténách se zatím nevyskytují. Snad to nepřijde během olympiády. Na předpověď je však stále ještě brzy.
V nadcházejícím týdnu má být v oblasti Atén převážně slunečno. Denní maximální teploty 31 - 36°C. Tepleji bude ke konci týdne.
26.7.2004
Podobně jako v Česku, i v Aténách se počátkem posledního červencového týdne trochu ochladilo a na obloze se ukázaly mráčky, avšak teploty nad 30°C se do Atén v nejbližších dnech opět vrátí.
16.7.2004
I v Řecku je zatím letošní léto teplotně mírně podprůměrné. Teprve kolem 10.7. začaly teplotní maxima dosahovat obvyklých hodnot kolem 33°C. V následujícím týdnu by se počasí v oblasti Atén nemělo příliš vymykat obvyklým hodnotám v tomto období. Bude převážně slunečno bez srážek, čerstvý vítr, a teploty půjdou postupně trochu nahoru - maxima 28 - 35°C (v závislosti na poloze lokality). Tepleji dále od moře. Chladněji na východním pobřeží aténského poloostrova (Schinias).
14.7.2004
Do zahájení OH v Aténách zbývá 30 dnů. Na tomto místě budou postupně prezentovány komentáře k aktuálnímu stavu počasí v Aténách. Četnost příspěvků se bude s blížícím se začátkem her zvyšovat. Od srpna je v plánu denní zpravodajství.
V horní části stránky jsou odkazy na zajímavé meteostránky související s OH.